O mnie to taka sekcja,
gdzie chciałoby się
bezustannie wprowadzać
zmiany, dlatego przynajmniej tutaj postaram się przedstawić same fakty.

Paulina Bukowska promocja ksiazki Coreczka fot Dominika Dunajewska 5

Paulina Bukowska

o mnie

Nazywam się Paulina Bukowska, urodziłam się jesienią 1990 roku w Krakowie, gdzie mieszkałam przez większą część życia. Obecnie nie mieszkam nigdzie na stałe.

Wszystko wydarzyło się bardzo szybko. Najpierw napisałam to opowiadanie i uświadomiłam sobie, że pisanie jest trochę jak zapijanie smutków, tylko zamiast kaca przynosi ulgę (oczywiście te przemyślenia przyszły teraz, nie jak miałam 10 lat). Postanowiłam, że zostanę poetką, ale wiersze stawały się coraz dłuższe, a zdania coraz bardziej podrzędnie złożone. Zaczęłam badać granicę języka i swoje własne. Znalazłam swoją strefę komfortu.

Wysłałam jedno z pierwszych opowiadań do programu „Dolina Kreatywna” organizowanego przez TVP i trafiłam do finału. Nagrodzone opowiadanie przesłałam do wydawnictwa Znak. Opublikowali ostatecznie moje dwie książki, obie zanim ukończyłam 20 lat:

2010 – Córeczka

2007 – Niezidentyfikowany Obiekt Halucynogenny

(ukazał się także w Izraelu)

Po przedwczesnym debiucie nastąpił przedwczesny kryzys. Więcej piszę o tym tutaj.

W międzyczasie ukończyłam filmoznawstwo, pracowałam przy festiwalach filmowych, na dłużej związałam się z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Pewnie widziałam w swoim życiu więcej filmów, niż przeczytałam książek i to przez filmy filtruję świat.

W roku 2017 mija dziesięć lat od publikacji mojej pierwszej książki i pięć od drugiej. Ja na swoim własnym koncie uzbierałam sobie tych lat już 27 i teraz znów czuję się jak przed debiutem. Kanibale to moja trzecia powieść. Już od dawna chciałam się nią podzielić, a różne okoliczności sprawiły, że robię to na własną rękę i z pomocą innych twórców. Premiera w maju 2018.